mees, meeste tervis

Meeste tervis

Meestel esineb üha enam terviseprobleeme. Kõnekas on väljatoodud statistika, et Eesti meeste keskmine eluiga on 8,6 aasta võrra lühem kui Eesti naistel. Aga mitte ainult, Eesti meestel on ka võrreldes Rootsi meestega 8,4 aastat lühem eluiga.(1,2) Kui Eesti naiste seas on ennetav tervisekontroll pigem tavapärane, siis just ennetava tervisekultuuri puudumist tuuakse Eesti meeste halvemate tervisenäitajate üheks põhjuseks. Eesti mehed kasutavad kuni 50. eluaastani oluliselt vähem tervishoiuteenuseid. Pärast 50. eluaastat meeste tervisekulud inimese kohta on aga kõrgemad kui naistel ehk meditsiinisüsteemi jõuavad mehed juba kallist ravi vajavate väljakujunenud haigustega. See on põhjus, miks mehed peaksid oma tervist rohkem esikohale tõstma ja teadvustama, et on normaalne enda tervise eest hoolt kanda juba ennetavalt ja ka nooremas eas. Oma töös puutume kokku meeste ja nende erinevate tervisemuredega ja näeme, et vähe liigub teadmisi meeste terviseprobleemide põhjustest ja võimalikest lahendustest.


Tegurid, mis panevad meeste tervise surve alla on nende loomulik kõrgem saavutusvajadus, kõrged ootused iseendale tööl, mida tuleb žongleerida pereeluga. Kõik see loob pinnase stressi kujunemiseks. Lisame siia kehvad söömisharjumused, kus toit on pahatihti liigselt töödeldud ja toitainevaene (4), keskkonnamürgid (5) ning tervist mitte toetavad elustiilivalikud ja meeste tervise halvenemine ei tohiks tulla üllatusena.


Toitumisnõustamises näeme, et noored mehed tarbivad tavapärasest suuremas annuses rasvu (sh hüdrogeenitud rasvu), soola ja rafineeritud süsivesikuid ning tihti jääb nende toidulaualt puudu mitmeid olulisi mikrotoitained (vitamiine ja mineraalaineid). See kõik võib suurendada põletike, ülekaalulisuse ja ateroskleroosi riski. Noorena selle peale ei mõelda, kuid haigusteni viivad protsessid võivad alata juba küllaltki noores vanuses ning viia mitmete probleemide väljakujunemiseni vanemas täiskasvanueas, kui kaasasündinud tervisereservid jõuavad kriitilise piirini (ca 35-45 aastaselt). Keskikka jõudes muutuvad stressi, kehva toitumise ja istuva eluviisi mõjud rohkem tuntavaks, muutuvad hormonaalne süsteem, ainevahetus ning mitmed kroonilised haigused ja viljatuse probleemid võivad mõjutada üha suuremat osa mehi. Näiteks on kõnekas fakt, et spermatosoidide tervis on viimase 40 aasta jooksul langenud 50–60%. (6)

Olulised meeste tervise riskifaktorid, mis tulenevad elustiilivalikutest (7):

  • Ülekaalulisus – lihtsalt ise võetavad mõõdikud on kehakaal ja vööümbermõõt.
  • Kõrge kolesterool ja vererõhk.
  • Kõrgenenud veresuhkrutase.

Need nimetatud faktorid on kõik omavahel seotud ja seoses. Tegeledes ühega, lahenevad tõenäoliselt ka teised probleemid, sest elustiilisekkumised on sarnased. Samuti mõjutavad need samad faktorid ka väga erinevaid terviseprobleeme südameveresoonkonna haigustest meestespetsiifiliste probleemideni.


Meeste tervise spetsiifiline näitaja ja oluliselt meeste tervist ja heaolu mõjutav tegur on meeste kõige väekam androgeen testosteroon, millega peamiselt seostatakse meeste libiidot ja viljakust. Testosterooni toodetakse küll munandites, kuid meeste tervis on palju laiem probleem kui suguelundite tervis. Loe lähemalt testosteroonist ja selle toetamisest. Madal testosterooni väärtus võib samuti olla seotud nii ülekaalulisuse, südameveresoonkonna kui veresuhkru tasemega, aga mitte ainult. Probleemiks võib aga olla ka androgeenide liig. Androgeenide liig võib tekkida, kui testosteroonist hakatakse liigselt teist androgeneni DHT-d tootma. Sellisel juhul testosterooni tase langeb. Liigne DHT on aga seostatud näiteks eesnäärme heaoloomulise suurenemisega, meeste kiilaspäisusega ja eesnäärmevähiga.

Olulised süsteemid, millele meeste tervist toetades tähelepanu pöörata on:

Järjest enam teeb meestele muret ka varajane kiilaspäisus. Seda aga seostatakse androgeenide liiaga. Rohkem räägime sellest testosterooni käsitlevas artiklis.

On neli suurt teemat, millele kohe keskendudes saab meeste tervise toetamiseks palju ära teha. Need on:

  • Toitumine
  • Füüsiline aktiivsus
  • Unevajaduse
  • „Elukoormus“


Rääkides toitumisest, peame eelkõige silmas toitainete kättesaamist, aga ka keha koormavate toitainete välistamist. Meeste tervise üldiseks toetamiseks on vaja rida erinevaid vitamiine ja mineraalaineid, millest enamus tuleks ideaalis saada kätte toidust. Erinevad vitamiinid ja mineraalained teevad koostööd paljudes erinevates biokeemilistes reaktsioonides. Nad on olulised nii energiatootmiseks, imuunsuse tööks, ajufunktsioonideks, tasakaalus veresuhkru tarvis, naha ja südame tervise jaoks ja hormonaalse tasakaalu säilitamiseks.

tervislik toit, mees
Meeste tervise üldiseks toetamiseks on vaja rida erinevaid vitamiine ja mineraalaineid, millest enamus tuleks ideaalis saada kätte toidust.

Mis toitainetest meestel eriti puudu jääb?

Meestel on tavapärasest suurem valguvajadus ja testosterooni tootmine kulutab ära meeste tsingi varud. Väga vajalikud on ka seleen, folaat, D-vitamiin, fütotoitainetest lükopeen. Südameveresoonkonna tervist toetavad koensüüm Q10 ja E-vitamiin, aga väga olulised on polüküllastumata rasvhapped EPA ja DHA. Maksa töö toetamiseks on vajalikud B-vitamiinid, C-vitamiin, mineraalained vask, tsink ja magneesium. B-vitamiinid on olulised ka närvisüsteemile. Kui „elukoormus“ on suur, siis stress suurendab paljude toitainete vajadust veelgi. Kahjuks ei ole paljude meeste toidulaud nii mitmekesine, et katta kogu toitainete nõudlus.


Nii meeste tervist üldiselt kui ka meestespetsiifiliselt toetav toitainete kompleks on BioCare multivitamiin meestele, mis on mõeldud igas vanuses meeste tervise, energia ja testosteroonitaseme toetamiseks. Kuna toitained töötavad käsikäes, siis üldisema tervise toetamiseks sisaldab see lisand kompleksselt meeste tervisele kasulikke toitaineid, mõningaid välja tuues

  • B5-vitamiin, mis aitab säilitada normaalset steroidhormoonide ja neurotransmitterite tootmist.
  • Foolahpe metüülfolaadi kujul, mis toetab närvisüsteemi ja on vajalik korrektseks DNA sünteesiks.
  • Tsink, mis aitab säilitada normaalset testosteroonitaset, toetab viljakust, on oluline immuunsüsteemile.
  • A-, C- ja D-vitamiinid, mis on samuti olulised imuunsüsteemi normaalseks talitluseks.
  • E-vitamiin ja lükopeen, mis on käituvad antioksüdantidena ja aitavad kaitsta rakke.
  • Koensüüm Q10, mida on vaja südame tööks.
  • Sisaldab vitamiine ja mineraalaineid ka energiatootmiseks ja närvisüsteemi toetuseks.

Toidulisandid võivad aidata kiiremini tekkinud toitainete puudujääki vähendada või suurenenud vajadust täita ja heas kombinatsioonis toetavad keha süsteemide toimimist. Samas on oluline silmas pidada, et toidulisandid üksi ei likvideeri ülekaalust, stressist, magamatusest, ülekoormusest või vähesest liikumisest tingitud probleeme, kui nende probleemidega ei tegeleta. Kui aga tehakse esimesi samme juur-probleemidega tegelemisel, võivad toidulisandid olla heaks toeks tulemuste saavutamisel. Kui mees tarbib palju rafineeritud süsivesikute või suhkrute rikast toitu ja tema füüsiline koormus on olematu, siis juba poole kiirete süsivesikute asendamine toitainerikka toiduga ning veidi enam liikumist võib anda olulisi tulemusi.

toidulisandid meeste tervise toetuseks
Toidulisandid võivad aidata kiiremini tekkinud toitainete puudujääki vähendada või suurenenud vajadust täita ja heas kombinatsioonis toetavad keha süsteemide toimimist.


Sellist tasakaalust väljas toitumist seostatakse paljude terviseprobleemidega. Meestespetsiifilise näitena kaloririkas, küllastunud rasvhapete või kolesterooli rikka toitumise mõjust on seos munandite kahjustusega, millega kaasnevalt häirub spermatogenees, mis võib mõjutada meeste viljakust ja järglasi. (8) Küllastunud rasvhapete – ja rafineeritud süsivesikute rikkale toitumisele viitab ka Eesti meeste peal tehtud uuring, kus leiti, et vanusegrupis 40-49 aasta oli üle 70% meestest kolesteroolitase üle soovitusliku normi. (1) Vähest köögi- ja puuviljade, kala, linnuliha ja väherasvaste piimatoodete tarbimist on täheldatud sperma ebapiisava liikuvushäire korral võrreldes kontrollgrupiga. (8)

Üldised soovitused meestele oma tervise toetamiseks

  • Toitu mitmekesiselt: köögiviljad, marjad ja puuviljad vähemalt 500 g päevas, kaunviljad, (rasvane) kala, täisteraviljast tooted, pähklid ja seemned.
  • Välista poolfabrikaadid, vähenda rasvarikaste piimatoodete ja punase liha tarbimist, magusate ja soolaste snäkkide asemel eelista puuvilju, pähkleid ja seemneid.
  • Soola lisa toidule kahvliga ☺
  • Janu jook on vesi – väldi karastus- ja mahlajooke, aga ka alkoholi.
  • Liigu soovituslikult igapäevaselt: nädalas vähemalt 150 minutit. Paaril korral nädalas on soovitav teha ka lihaseid tugevdavaid harjutusi.
  • Maga piisavalt.
  • Tasakaalusta stressi meeldivate tegevustega ja hoia oma vaimset tervist.
  • Soovi korral toeta oma tervist ka sobilike toidulisanditega.

Meeste tervist toetavad tooted

Via-Naturale-Biocare-Tsinktsitraat-3
Tsinktsitraat
Alates 10,48
Via-Naturale-Biocare-Saagpalmi-kompleks-60
Saagpalmi kompleks 60 kaps
36,12
Via-Naturale-Biocare-Multivitamiin-meestele-60
Multivitamiin meestele 60 kaps
49,53

Sulle võivad huvi pakkuda ka järgmised artiklid

Kasutatud allikad

  1. Ülevaade Eesti 40–49aastaste meeste terviseuuringust Eesti Arst 2022; 101(10):586–587
  2. Statistikaamet, 2021a
  3. https://www.kliinikum.ee/vestlusringid/eesti-meeste-tervis-ennetavad-tervisekontrollid-meestele/
  4. Poti JM et al. Ultra-processed food intake and obesity: what really matters for health – processing or nutrient content. Curr Obes Rep. 2017; 6(4): 420-431.
  5. Prüss-Ustün A et al. Knowns and unknowns on burden of disease due to chemicals: a systematic review. Environ Health. 2011; 10: 9.
  6. Levine H et al. Temporal trends in sperm count: a systemic review and meta-regression analysis. Human Repro Update. 2017; 23(6): 646-659.
  7. TAI uuringu raport 2022: Eesti 40–49aastaste meeste tervis: pilootprojekt „Pikema Sõpruse Päev.
  8. Salas-Huetos A, Bulló M, Salas-Salvadó J. Dietary patterns, foods and nutrients in male fertility parameters and fecundability: a systematic review of observational studies. Human reproduction update. 2017 Jul 1;23(4):371-89.

Liitu meie uudiskirjaga

0