Toitained seedimise toetuseks

Sõltumatutes laboratoorsetes uuringutes on leitud, et looduslikud taimsed ekstraktid ja aminohapped võivad olla kasuks tervisliku soolestiku mikrofloora säilitamisel. Soolestiku mikrofloora tasakaalutus on seedehäirete üks põhjuseid, tuues endaga kaasa rea sümptomeid: 

• Ebameeldivad puhitused ja kõhugaasid, eriti peale tärkliserikaste toitude söömist
• Kõhulahtisus ja –kinnisus
• Iiveldus, ülehappesus
• Seletamatu väsimus ja letargia
• Magusaisud
• Ärritunud soolte sündroom
• Depressiivsus
• Madal immuunsus
• Ekseem
• Korduv vaginoos
• Tsüstid

Kõige tuntum soolestiku mikrofloora tasakaalutuse põhjustaja on seen Candida albicans, kuigi teiste seente ja bakterite ülekasv võib endaga kaasa tuua sarnaseid sümptomeid.

Väga olulised soolestiku mikrofloora säilitamisel on probiootilised bakterid. Lisaks sellele leidub ka muid looduslikke ühendeid, mis aitavad säilitada tasakaalus soolesiku mikrofloorat ning pidurdada seente ja kahjulike bakterite kasvu. Sellised on näiteks kaltsium- ja magneesiumkaprülaat, greibiseemneekstrakt, küüslauk ja oregaano.  Glutamiin võib aidata taastada soolestiku ja mao limaskesti ning aidata kõhulahtisuse korral. Bromelaiin on abiks valkude seedimise korral. Vaatleme mõningiad neist ühenditest lähemalt!

 

Oregaano õli

Oregaano-, tüümiani-, piparmündi-, teepuu-, nelgi- ja rosmariini eeterlikud õlid on katseklaasis tehtud testides näidanud seenevastast toimet.1,2  Ühes uuringus vaadeldi oregaano - ja kaprüülhappe mõju kandidale. Tulemustest selgus, et oregaano õli oli üle 100x tugevama toimega kui kaprüülhape3. Samuti on leitud, et erinevatel eeterlikel õlidel on mikroobidevastane toime4  Eeterlikest õlidest võib olla abi ka ravimresistentsete seene- ja mikroobiliikidega võitlemisel5.

Oregaano õli sisaldab ühendit nimega karvakrool, millel on mikroobide – ja seenevastane toime.6  Antimikroobne toime arvatakse olevat seotud sellega, et karvakrool lõhub bakterite ja seente rakuseina.7,8 Oregaano õli imendub läbi sooleseina, mistõttu see toimib süsteemselt kogu organismis. Oregaano on näidanud antimikroobset toimet selliste patogeenide vastu nagu  Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis and Candida Albicans.9 Karvakrool takistab mitmete bakteritüvede kasvu, sealhulgas Escherichia coli and Bacillus cereus.10
 
Kuna eeterlikud õlid imenduvad kiiresti ja neid seostatakse kõrvetiste tekkega, võiks olla nad pandud kaitsvasse kapslisse, mis tagab nende vabanemise peensooles ja mitte maos.


Glutamiin

Üks kehas kõige külluslikumalt leiduv aminohape. Glutamiin toetab seedeelundkonna rakkude tervist ja on oluline immuunfunktsiooni säilitamise seisukohalt. Kehas tekib glutamiini puudus stressi korral, k.a. kirurgilisest sekkumisest tingitud stressi korral.11 Operatsioonijärgselt glutamiini tase langeb ning nende taastumisega paralleelselt taastub ka immuunrakkude arv.12

Glutamiin on peamine energiaallikas magu ja peensoolt katvatele limaskestarakkudele. 40 aastat tagasi leiti esialgsetes uuringutes, et see aitab maohaavandiga inimesi.13   Ühes teises eeluuringus on leitud, et glutamiini manustamine aitab ennetada tõsiste põletuskahjustuste järgselt tekkida võivaid stressist tingitud maohaavandeid.14  Vaatamata piiratud uuringutulemustele soovitavad mõned arstid maohaavandite korral 2-3x päevas 500–1000 mg glutamiini.  

Topeltpimedas uuringus, kus uuriti akuutse kõhulahtisusega lapsi vanuses 6 kuud kuni 2 a, vähendas glutamiini andmine lisandina kõhulahtisuse kestust 26%. Lastele anti 272 mg 1 kg  kehakaalu kohta seitsme päeva jooksul. Glutamiini toime tundus ilmnevat pigem läbi soolestiku limaskesta tervise paranemise kui läbi toime immuunsüsteemile.15


Bromelaiin

Bromelaiin on ensüüm, mis on pärit ananassist. Seda leidub ananassi kõikides osades, kuid kõige rohkem vilja keskel, selle kõige kõvemas osas ja varres. Bromelaiin leidis tavameditsiinis esmakordselt kasutust aastal 1957, hiljem on selle ensüümi omadusi rohkesti uuritud. Muuhulgas on tõdetud, et meie organismis imendub umbes 40% suu kaudu manustatavast bromelaiinist.

Bromelaiin koosneb väävlit sisaldavatest proteolüütilistest ensüümidest, mis aitavad kaasa valkude seedimisele ning vähendavad põletikke ning paistetusi. Bromelaiin:
• Aitab toitu seedida, kui seda manustada toidukorra ajal16
• Vähendab põletikke artriidi, spordikahjustuste ja traumade korral17
• Aitab vältida paistetust peale traumat või operatsiooni18
• Vähendab vereliistakute kleepuvust19
• Leevendab sinusiiti20
• Kiirendab haavade paranemist21

Soovitatavad annused on järgmised – seedimise toetuseks: 500 mg päevas toidukordade vahel, vigastuste korral: 500 mg 4 korda päevas koos toiduga, artriidi korral: 500 - 2000 mg päevas jagatuna kahe kora peale.

Bromelaiini manustamisega peaksid olema ettevaatlikud rasedad naised, kõrge vererõhu, maksa – ja/või neeruhaigustega isikud ning need, kellel on probleeme vere hüübimisega. Bromelaiin võib põhjustada kerget iiveldust, kõhulahtisust ning menstruaalvere hulga suurenemist.  Bromelaiini manustamine tuleks lõpetada vähemalt 2 nädalat enne operatsiooni.

Kasutatud allikad

 

Parima valiku seedimise toetuseks mõeldud toidulisandeid leiate Via Naturale e-poest!


                                  

Uudised ja pakkumised e-posti!

Hoiame Sind kursis Via Naturale uudistega, uute toodete, sooduspakkumiste ning teiste teadetega, mis kliendile huvi pakuvad.