Autism

Autism on siiani veel häire, mida defineeritakse sümptomaatika järgi ja millel pole avastatud ühtegi kindlat tekkepõhjust . Sellest tulenevalt ei ole olemas ka spetsiifilisi autismi parandavaid ravimeid.
Pole üllatav, et lapsevanemad ja lapsi raviv personal otsivad alternatiivseid meditsiinilisi või biomeditsiinilisi lahendusi. Mõned meetodid tuginevad loogilistel põhjendustel ning uurimuste ja teadustööde tulemustel, samas on ka teisi meetodeid, millel puudub loogika, teaduslik õigustus ja tõhususe tõestus.
Meie tutvustame teile peamiselt toitumuslikke ja dietoloogiaalaseid ravimeetodeid, mis tuginevad nn. liigsete opioidide teooriale, kui autistliku sümptomaatika tekke ühele võimalikule tekkepõhjusele.

Paljud lapsevanemad on ise täheldanud, et nende lapse käitumine muutub sõltuvalt sellest, mida nende laps sööb. Nad on jätnud välja toiduained, millele laps reageerib negatiivselt(2). Dr. Reichelt ja tema norralastest meeskond olid esimesed, kes võtsid kuulda lapsevanemate tähelepanekuid. Nad on avaldanud mitmeid uurimusi, mis on kinnitanud ideed, et nisu ja mõningate teiste teraviljade valgu gluteeni ja piimatoodete valgu kaseiini ainevahetuse laguproduktid võivad olla autismi sümptomaatika tekkepõhjuseks. Opioidsed peptiidid moodustuvad kehas valkude aminohapeteks mittetäieliku lagunemise käigus ja sõltuvad seega tarbitavast toidust (3).

Dieedi ja opioidsete peptiidide kohta saate põhjalikumalt lugeda artiklite rubriigist:
"Autism kui metaboolne häire: juhised gluteeni- ja kaseiinivabaks sekkumiseks". Paul Shattock, Paul Whiteley ja Lynda Todd
"Autistlike laste eridieedist", V. Arhipova, meditsiiniteaduste kandidaat, arst-pediaater, 2006.
"Kas on võimalik seletada autismi patofüsioloogiat uriinist avastatud peptiidide toimega?"
Reichelt K.L. ja Knivsberg M.A.Oslo Ülikooli Pediaatriliste Uuringute Instituut, Nutr Neuroscience 6, 19-28 (2003).

Oksüdatiivsest stressist autismi puhul võite põhjalikumalt lugeda artiklite rubriigist:
"Tõusnud oksüdatiivse stressi ja häiritud metüülimise võime metaboolsed biomarkerid autistlikel lastel".
S Jill James, Paul Cutler, Stepan Melnyk, Stefanie Jernigan, Laurette Janak, David W Gaylor and James A Neurbrander.

Via Naturale toitumisterapeudid on saanud spetsiaalse väljaõppe autistlikele ja hüperaktiivsetele lastele dieedi ja toidulisandite soovitamiseks. Mingil juhul ei soovita me teil neid alternatiivseid ravimeetodeid omal käel katsetama hakata. Meie kaudu saate teostada vajalikud analüüsid ning me aitame teil valida teie lapse jaoks sobiva toidulisandite programmi.

Allpool saate lugeda ka soovitatavatest alternatiivsetest teraapiatest ja toidulisanditest, mida kasutatakse ülemaailmselt eelpoolnimetatud probleemide korral.
 
Autismi uurimise Instituut (Autism Research Institute) on tegelenud 1967. aastast alates vanematelt informatsiooni kogumisega erinevate ravimeetodite toime ja kõrvaefektide kohta. Allpoolesitatud andmed baseeruvad 27000 vanema hinnagul, kes on täitnud spetsiaalse küsimustiku ja hinnanud erinevaid meetodeid kuue palli süsteemis: "muutus halvemaks" (1 ja 2), "mõjuta" (3 ja 4), "muutus paremaks" (5 ja 6). Uuriti kolme valdkonda: ravimid, biomeditsiiniline/mitteravimitega ravi/toidulisandid, petsiaalsed dieedid.
2009.a. uuringu tulemused leiate lehelt : http://www.autism.com/

Prof. Boyd Haley Kentucky Ülikoolist on veenvalt tõestanud ka autismi seose raskmetallimürgitusega. Samuti väidab ta, et autism lastel on samasuguse geneesiga kui Alzheimeri tõbi eakatel ning mõlemat on võimalik ravida (algstaadiumis saab paremaid tulemusi) kelatsiooniga(1). Tema kahe teadusuuringu ning intervjuu tõlked on üleval artiklite all

Autismiravi juhised, mis põhinevad DAN!'i raviprotokollil

Aastal 1967 asutati USA-s Autismiuuringute Instituut (Autism Research Institute). Instituudi missioon on läbi viia ja edendada teaduslikke uuringuid, mis on suunatud autismi diagnoosimise, ravimise ja vältimise meetodite täiustamisele(4). 1995. aastal kogunesid umbes kolmkümmend Autismiuuringute Instituudi spetsialisti Dallases, Texases, et konsulteerida abinõude üle, mis võimaldaksid alistada autismi nii ruttu kui võimalik. Nende missioon oli sõnastatud julgelt: „Alistagem autism PRAEGU!“ (Defeat Autism Now! ehk lühendina DAN!) Autism oli juba siis muutumas kasvavaks probleemiks. Aastatel 1993 kuni 1995 oli autismijuhtumite USA-s arv kasvanud 87% võrra. Aastaks 2006 aga oli toimunud juba 1336%-line kasv võrreldes 1993. aasta tasemega(5), välja polnud aga pakutud mitte ühtegi edukat ravimeetodit.

Üks DAN!`i konverentsi peamisi eesmärke oli visandada dokument, mille alusel saaksid arstid testida ja diagnoosida potentsiaalseid autismipatsiente ning kaasata nad kiiresti spetsiaalselt neile mõeldud efektiivsesse raviplaani. Järgmisel aastal avaldasid DAN!´is osalejad oma diagnoosi- ja raviprotokolli esimese väljaande, mille pealkirjaks oli „Autismi ja sellega seotud probleemidega laste biomeditsiinilise hindamise võimalused“ (Biomedical Assessment Options for Children with Autism and Related Problems). Nimetatud dokument sai tuntuks ka DAN!`i protokollina, mis sisaldab raviskeeme DAN!`i poolt väljaõpetatud professionaalidele(6,7,8).

DAN!´i protokolli juhised autismi puhul on üldjoontes järgmised. Autismi spektriga lastele on äärmiselt oluline tervislik toitumine ja happeliste toitude vältimine. Vastavalt uriini peptiidide vm toidutalumatuse analüüsile soovitatakse toidust välja jätta piimatooted ja gluteeni sisaldavad teraviljatooted. Kindlasti tuleb toidust välja jätta rafineeritud suhkur, vajadusel kasutada spetsiifilist süsivesikutevaba dieeti, mis välistab ka teravilja ning kiudained. Seda niikaua, kuni sooletrakt hakkab hästi funktsioneerima. Oluline on likvideerida sooletrakti läbilaskvus, mis toob kaasa kehakeemia muutumise. Tähtis on viia tasakaalu soole mikrofloora ning toetada maksa, vajadusel tarvitada vastavaid lisandeid (soolhappe- ja pepsiinipreparaati, seedeensüüme, soole limaskesta taastavaid toidulisandeid - tsinki, A-vitamiini, N-glükoosamiini jt), manustada puuduolevaid mineraale-vitamiine, aminohappeid. Kontrollida elektrolüütide tasakaalu (naatrium, kaalium, magneesium, kaltsium) ja tsingi ning vase tasakaalu, sest umbes 90% autistidel esineb tsingipuudus ja vase liigsus.

Autistidel on häiritud rasvhapete metabolism, nad vajavad polüküllastamata rasvhappeid, eriti DHA-d, mida saab kalaõlist. Kalamaksaõlist saab lisaks ka A- ja D-vitamiini. Polüküllastamata rasvhapped, nagu näiteks kalarasv, linaõli ja kuningakepiõli (GLA) aitavad leevendada ülitundlikkust ja – aktiivsust, tõsta immuunfunktsiooni, parandada nägemist, tõsta lihastoonust, parandada sotsiaalset kontakti ja remüelinisatsiooni ehk müeliini taastumist.

Oluline on tegelda oksüdatiivse stressiga, näiteks on väga häid tulemusi saadud metüül-B12, spetsiaalse B12- vitamiini vormi süstidega (9).

Väga efektiivseks on osutunud kelatsioonteraapia ehk raskmetallide ja toksiinide eemaldamine kehast. Näiteks tekitab elavhõbe vabade radikaalide kahjustusi, tühjendab organismi olulistest ensüümidest, mida on vaja vabade radikaalide kahjutustamiseks, põhjustab immuundüsfunktsiooni ning autoimmuunhaigusi, kahjustab neutrofiilide aktiivsust, pärssides keha võimet võidelda kandidaga, vähendab liitiumitaset, tekitades niimoodi ajurakkudes oksüdatiivse stressi. Elavhõbedat peetakse mürgiks, mis mõjutab aju arengut. Sümptoomid, mida vaadeldi nende emade lastel, kes olid elavhõbedaga kokku puutunud, olid peamiselt neuroloogilist laadi, ulatudes motoorse ja verbaalse arengu hilinemisest kuni tõsiste ajukahjustusteni.

Allikad:
1. Boyd E. Haley, Ph.D. Mercury toxicity: Genetic susceptibility and synergistic effects, Medical Veritas 2 (2005) 535–542.
2. Shattock P., Whiteley P, Todd L. Autism as Metabolic Disorder:Guidelines for Gluten and Casein-free Dietary Intervention, 4th edition, July 2005, Autism Reaseach Institute, University of Sunderland, UK.
3. Reichelt K.L. and Knivsberg A.M. Can the pathophysiology of Autism be
Explained by the nature and the discovered urine peptides? Nutr Neuroscience 2003;6, 19-28.
4. Autism Research Institute Mission Statement: http://www.autism.com/gen_mission.asp
5. Thoughtful House Center For Children: Dr. Bryan Jepson, Kelly Barnhill, MBA, CN
CNN.
6. Chun Wong, Biomedical treatment and autism, Integrative Autism Medicine. Konverentsi materjalid, 15. September 2010 ETTA
7. Autism treatment, David A Steenblock, M.S., D.O, http://www.thecrystaltarot.com/articles/nutrition-articles/autism-treatment
8. Autism Research Institute`i kodulehekülg http://www.autism.com/autism/index.htm
9. James SJ, Cutler P, Melnyk S, Jernigan S, Janak L, Gaylor DW and Neubrander JA. Metabolic biomarkers of increased oxidative stress and impaired methylation capacity in children with autism. Am J Clin Nutr 2004;80:1611-7.

Uudised ja pakkumised e-posti!

Hoiame Sind kursis Via Naturale uudistega, uute toodete, sooduspakkumiste ning teiste teadetega, mis kliendile huvi pakuvad.