Kaseiini-ja laktoosivaba dieet

Kaseiin on piimatoodetes leiduv valk. Viimasel ajal on müügile ilmunud laktioosivabad piimatooted. Laktoos on piimasuhkur. Kui toode on laktoosivaba, ei tähenda see, et seda toodet sobib tarbida kaseiinivabal dieedil olles.

Kaseiini sisaldavad piim, hapupiim, pett, keefir, jogurt, või, hapukoor, rõõsk koor, kohupiim, kõik piima baasil valmistatud juustud, piima- ja lõssipulber, piimašokolaad - kõik toiduained, kuhu on lisatud piima või mingit piimast saadud toodet.

Vadak on samuti piimavalk, kuid see erineb kaseiinist ja on kaseiinivaba dieedi puhul lubatud. Peab vaid olema kindel selles, et vadak on puhas vadak (s.t. täiesti kaseiinivaba).

Teatud juhtudel talutakse kitse- ja lambapiima ning nendest toodetud produkte. Kaseiinivaba reþiimi alguses on aga mõistlik ka need toidust välja jätta. Umbes aasta-paari pärast võivad mõned nende tarbimist katsetada.

Piima ja piimatooteid menüüst välja jätta ei ole lihtne, kuna need esinevad paljudes toitudes peidetud kujul. Piima koostisosi sisaldavad ka ravimid ja toidulisandid. Alati tuleb pakendilt toote koostist lugeda. Näiteks toimub homöopaatiaravi tavaliselt graanulitega, mis sisaldavad laktoosi, seda kasutatakse ka veinitööstuses. Kaseiinivaba dieedi puhul soovitatakse kindlasti välja jätta ka piimasuhkur ehk laktoos. Tööstuslikult valmistatud lihatooted (sink, vorstid, pasteedid jne) sisaldavad samuti sageli piima. Tuleb loobuda ka enamusest kommidest ja muudest maiustustest, kindlasti piimašokolaadist. Piimatalumatuse puhul ei või risttalumatuse tõttu tarbida ka veise- ja vasikaliha.

Piima saab toitudes ja küpsetistes asendada esialgu kookose-, riisi-, mandli-, hirsi- ja kanepipiimaga. Hiljem võib proovida ka pähkli- ja sojapiima. Gluteenitalumatuse puhul tuleb riisipiima ostes veenduda, et samas firmas ei toodetaks nisupiima. Sellistel juhtudel võivad tootmises gluteenijäägid ka riisipiima sisse sattuda.
 
Eestis on turule ilmunud palju sojatooteid, mis oleksid ideaalsed piima aseained, kuid ka sojat ei soovitata kohe dieedi alguses kasutada. Sarnasuse tõttu piimavalguga esineb sageli risttalumatuse reaktsioone sojavalgule. Soja sisaldab bioaktiivseid valke/peptiide, mis suurendavad peptiidide üldhulka soolestikus. Kui neid ei lammutata korralikult või nende hulk on liigselt tõusnud, siis võivad nad takistada teiste toidu- ja endogeensete ehk kehasiseste peptiidide lagundamist, sest peptiidid on üldiselt head peptidaaside inhibiitorid. Papaia ensüümi ehk peptidaasi ja spetsiaalsete probiootikumide tarbimine võib sel juhul aidata.

Autistidel soovitatakse sojat dieedi alguses kindlasti vältida, sest oma fenoolse koostise tõttu. võib ta kasutada ära maksa detoksifikatsiooniks mõeldud ensüüme. Soja sisaldab palju vaske ning juhtudel, kus esineb vase liig organismis, tuleb sojast hoiduda. Mandli- ja pähklipiima tuleb tarbida ettevaatusega. Mandlid ja pähklid on ühed tavalisemad allergeenid, neid võiks proovida alles pool aastat pärast dieediga alustamist.

Hoiduge toitudest, mille sildile on kirjutatud
  • Kaseiin või kaseinaat;
  • Hüdrolüsaadid (kaseiin, piimavalk, vadak);
  • Laktoalbumiin;
  • Laktoos ja laktuloos;
  • Lõssipulber;
  • Piimapulber.
Kindlasti jälgige lihatoodete, eriti vorstide koostist. Paljude vorstide koostises on piimaproduktid ja veiseliha.

Piimavabu tooteid saate supermarketite terviselettidest ja ökopoodidest, samuti Via Naturale e-poest Tartus 
Piimatalumatuse välja selgitamiseks soovitame teha toidutalumatuse testi

Uudised ja pakkumised e-posti!

Hoiame Sind kursis Via Naturale uudistega, uute toodete, sooduspakkumiste ning teiste teadetega, mis kliendile huvi pakuvad.